تفاوت نمای کرتین وال و پنجره

تفاوت نمای کرتین وال و پنجره

در این مطلب به بیان تفاوت نمای کرتین وال و پنجره پرداخته می شود.

در بسیاری از موارد سوالی که ممکن است برای افراد مختلف به وجود بیاید این است که چه تفاوتی بین نمای کرتین وال و پنجره آلومینیومی وجود دارد.

 

برای دریافت قیمت و نمونه کارهای نمای کرتین وال و مشاوره رایگان تماس بگیرید : ۰۲۱۲۶۴۰۶۳۷۰

تعاریف اساسی:

اصطلاح کرتین وال اولین بار برای توصیف میزان استحکامات دیوار خارجی در قرون وسطی استفاده شد.

امروزه از واژه کرتین وال در بسیاری از مقالات به عنوان هر دیواری که برای مقاومت در برابر بارهای جانبی ناشی از باد، زلزله و یا وزن خود طراحی شده باشد یاد می شود.

به عبارت دیگر کرتین وال ها دیوارهای غیر باربر هستند. انجمن تولیدکنندگان معماری آمریکا که بیشترین نمایی که طراحی و مورد استفاده قرار می دهند نمای کرتین وال است تعریف زیر را در دفترچه راهنمای طراحی کرتین وال های آلومینیومی ارائه می دهند:

کرتین وال های فلزی:

یک دیوار پرده ای شکل خارجی است که می تواند به صورت سرتاسر فلزی باشد و یا می تواند ترکیبی از فلز، شیشه و یا سایر مواد پوشش دهنده باشد که توسط یک چهارچوب فلزی پشتیبانی می شود.

دیوارهای پنجره ای:

نوعی کرتین وال است که بین طبقات یا از کف تا سقف نصب می شود و عموما از قسمت های افقی و عمودی تشکیل شده است که دارای ارسی، تهویه هوا، چراغ های ثابت و یا هر ترکیب دیگری از آن می باشد.

تفاوت نمای کرتین وال و پنجره
تفاوت نمای کرتین وال و پنجره

طبقه بندی کرتین وال:

کرتین وال به چند روش مختلف طبقه بندی می شود:

  • کرتین وال فیس کپ: در این نما مقاطع و کپ های آلومینومی بر روی شیشه دیده میشوند.
  • کرتین وال یوچنل: در این نما بر روی نما هیچ مقطع و پروفیلی دیده نمی شود و و به وسیله مقطعی U شکل شیشه ها بر روی هم نصب می شوند.
  • کرتین وال فریم لس: این نما از لحاظ ظاهری شبیه به نمای یوچنل است اما شیوه نصب آن کاملا متفاوت است. (در مطلبی دیگر به توضیح  آن پرداخته می شود)
  • کرتین وال یونیتایز: در کرتین وال یونیتایز همانطور که از اسم آن پیداست تمامی کرتین وال ها به صورت یونیت یونیت در محل کارخانه آماده سازی شده و به صورت آماده به محل پروژه آورده شده و فقط نصب می گردند.

بررسی دو دیوار پنجره ای و کرتین وال:

به زبان ساده تفاوت اصلی بین این دو سیستم این است که دیوار پنجره ای از نظر ساختاری بین دال های بتن آرمه معلق قرار میگیرد در حالیکه کرتین وال ها توسط لنگرهای سنگی از لبه دال ها آویزان می شوند.

اما پیچیدگی های بسیاری وجود دارد که این سیستم ها را از هم متفاوت می کند. کرتین وال ها اغلب بسیار زیبا و براق و اغلب گران قیمت هستند و بیشتر در ساختمان های تجاری مورد استفاده قرار میگیرند در حالی که دیوارهای پنجره ای قابلیت تنظیم بیشتری دارند و عمدتا در ساخت و سازهای مسکونی مورد استفاده قرار میگیرند.

علاوه بر موارد گفته شده کرتین وال ها طوری طراحی شده اند که باید ساختارهای پشتیبان داشته باشند و باید از بیرون از طریق جرثقیل و یا تجهیزات بر روی نما نصب شوند در حالیکه دیوارهای پنجره ای توسط ساختار موجود پشتیبانی میشوند و میتوانند از داخل نصب شوند.

هر دو سیستم دارای نقاط قوت مختلفی هستند که می توانند با طراحی دقیق گزینه های مفیدی در هر پروژه باشند.

به طور کلی تفاوت نمای کرتین وال و پنجره در نحوه نصب، محل نصب، کاربرد، قیمت و … خلاصه می شود.

در چند سال اخیر به خصوص در کشور ایران سرمایه گذاران و سازندگان به ساخت انواع نمای مدرن روی آورده اند که یکی از پر کاربردترین آنها نمای کرتین وال است و از همین رو در بسیاری از خیابان های کلان شهرها این نما بسیار به چشم میخورد.

از انواع دیگر نماهای مدرن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارائه خدمات نصب و اجرای نمای کرتین وال در سراسر ایران

شرکت آکاد، ارائه کننده بهترین سیستم های نمای کرتین وال ساختمان می باشد که کلیه خدمات را از ۰ تا ۱۰۰ به صورت کامل به مشتریان در سراسر کشور ارائه می کند. برای ارتباط با آکاد با شماره ۰۲۱۲۶۴۰۶۳۷۰ تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *